اهم اخبار
.

اولین جلسه کارگروه اجرایی آیین نامه پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری بانکی ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی

.
.


اولین جلسه کارگروه اجرایی آیین نامه پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری بانکی ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار شد.

 مشاور معاون اول رییس جمهور ودبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام کرد: عزم ستاد اجرای دقیق وهمه جانبه آیین نامه پیشگیری از انباشت مطالبات معوق بانکی است/  بانک مرکزی و دستگا ههای ذیربط همکاری و شروع مناسبی را دراجرای آیین نامه داشته اند و لازم است این  همکاری مسئولانه تر شود/ با اجرای این آیین نامه از  انباشت مطالبات بانکی پیشگیری و اقدامات متخلفین با بن بست مواجه خواهد شد/

اولین جلسه کارگروه موضوع ماده (3) آیین نامه پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری بانکی مصوب ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که در اسفند ماه سال گذشته از سوی معاون اول محترم رییس جمهور ابلاغ گردید با هدف نظارت بر حسن اجرای آیین نامه در تاریخ 2/6/1398 و با حضور نمایندگان محترم بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت اطلاعات، سازمان امور مالیاتی، سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان فناوری اطلاعات، سازمان ثبت احوال کشور، معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، معاونت‌های اسناد و فناوری اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، معاونت اقتصادی دادستانی کل کشور، دادستانی عمومی و انقلاب تهران، دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور به ریاست مشاور معاون اول رییس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار شد.
آقای پالیزدار مشاورمحترم معاون اول رییس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی،عزم ایجاد شده در اجرای آیین نامه را گام موثری در پیشگیری از ایجاد مطالبات غیرجاری و ایجاد ساختار مناسبی برای ارتقای سلامت اداری و کارایی نظام اعتباری و قابل تقدیر دانست و با توجه به سپری شدن 5 ماه از ابلاغ آیین‌نامه و لزوم ارایه گزارش دوره‌ای به اعضای ستاد، سران قوا و دفتر رهبری، از دستگاه‌های مشمول خواستار تسریع در ارایه برنامه‌های زمان‌بندی اجرای تکالیف خود در آیین‌نامه شد.
در این جلسه با اشاره به لزوم راه اندازی کامل سامانه های مربوطه و تکالیفی مقرر با همکاری کلیه دستگاهها، به اقدامات کمیته فرادستگاهی در رسیدگی به وضعیت مطالبات غیرجاری بانکی در بانک مرکزی با بررسی پرونده بدهکاران کلان بدحساب و اتخاذ راهکارهای وصول مطالبات بانک‌ها ذیربط اشاره گردید و ضمن قدر دانی از  عملکرد اولیه مناسب وهمکاری برخی دستگاهها مانند سازمان بورس و اوراق بهادار، تعامل قوی بین دستگاههای خارج از دولت از جمله سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه از الزامات موفقیت این آیین نامه عنوان شد.
در ادامه و از سوی تیم تخصصی دبیرخانه ستاد گزارشی از آخرین وضعیت اجرای آیین‌نامه در دستگاه‌های مشمول با محوریت سامانه‌های اطلاعاتی موجود به سمع و نظر اعضای کارگروه رسید.
تدوین طرح کلان سامانه‌ها و تکالیف اجرایی در هر دستگاه متولی و جلب تعامل دستگاه‌های ذی‌ربط در خصوص سامانه‌های  موضوع آیین‌نامه (نهاب-سمات-شناسایی روابط اشخاص-اعتبارسنجی و رتبه‌بندی-صورت‌های مالی)و همچنین تعیین برنامه زمان بندی از جمله اقدامات صورت گرفته در خصوص اجرای این آیین نامه می باشد.
عدم ارائه زمان بندی جهت اجرای تکالیف از سوی دستگاههای ذیربط،عدم اعلام متولی خاص اجرای سامانه در برخی دستگاهها، لزوم تکمیل و اصلاح برخی سامانه های در جریان بعنوان محورهای اصلی مشکلات اجرای آیین نامه  ذکر گردیدو قرار شد دستگاهها در این خصوص اقدام نمایند.
در این جلسه نمایندگان بانک مرکزی بعنوان محور اجرای طرح، به بیان برخی موانع اجرای سامانه در 4حوزه مختلف پرداختند که مقرر گردید با تعامل مناسب بین بانک ودستگاههای ذیربط مثل سازمان ثبت اسناد کشور ،سازمان ثبت احوال کشور و هماهنگی متمرکز داخلی بانک اقدامات لازم در این خصوص انجام شود. همچنین مقرر گردید دبیرخانه ستاد در کنار دستگاههای ذیربط قرار گرفته و با تشکیل جلسات و برخی کارگروههای تخصصی وفرعی موانع را بر طرف نماید.
در این جلسات نمایندگان برخی دستگاهها نظرات خویش را اعلام داشتند. بطوریکه معاونین محترم سازمان ثبت اسناد با استقبال از اقدام مناسب در ابلاغ آیین نامه، آمادگی کامل خویش را برای همکاری اعلام کردند. در این جلسه همچنین براساس اعلام آمادگی نماینده معاونت فناوری اطلاعات قوه قضاییه مقرر شد تبادل اطلاعات سیستمی بین بانک مرکزی و این قوه شکل بگیرد. رییس سازمان  ثبت احوال کشور نیز به همراهی وهمکاری در اجرای سامانه های اطلاعات هویتی موضوع آیین نامه تاکید ومقرر گردید اقلام اطلاعاتی مورد نیاز به سهولت و با حل برخی مسائل بودجه ای در اختیار سامانه ها قرار گیرد. نماینده سازمان  فناوری اطلاعات نیز اقدام صورت گرفته جهت تبادل  این حجم از  اطلاعات را بی سابقه و بعنوان  یکی از خبر های خوب در شرایط کنونی برشمرد. همچنین نماینده محترم دادستان عمومی و  انقلاب تهران نیز اجرای این موضوع را حل یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری  و حل بخش عظیمی از مشکلات موجود جامعه و دستگاه قضایی به جهت تاثیر آتی آن در کاهش تخلفات وجرائم این حوزه برشمردند.
نهایتا مقرر شد با تداوم تشکیل جلسات کارگروه اقدامات لازم به نحوی تدبیر ومورد اقدام قرار گیرد که موجب پیشگیری از شکل گیری و انباشت مطالبات غیرجاری گردد. در جلسه حاضر کلیه دستگاههای ذیربط حاضر در جلسه، آمادگی خود را جهت همکاری  و اجرای آیین نامه اعلام نمودند./پایان خبر
 
.
.
تصاویر مرتبط:
.
 
امتیاز دهی
 
 

ارتباط با ما
آدرس: تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی
کدپستی: ۱۳۱۶۸۴۳۳۱۱
تلفن: +۹۸(۲۱)۶۴۴۵
پست الکترونیک: info@nezarat.gov.ir