1398/5/19 شنبه
دومین نشست هم اندیشی دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با سمن ها

پالیزدار مشاور معاون اول رییس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در دومین نشست هم اندیشی دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با تشکل های مردم نهاد فعال در این حوزه اعلام نمود: روند اخذ مجوزهای سمن ها فعال در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی با حمایت دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تسهیل می شود/ رسانه ها نقش محوری در حوزه مبارزه با مفاسد در کشور دارند/ مشارکت تشکل های مردم نهاد و مطالبه گری از حاکمیت با توجه به نقش بی بدلیل مردم مورد توجه جدی ستاد قرار دارد/
دومین نشست هم­اندیشی دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با تشکل های مردم نهاد و سمن­های فعال در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی در روز چهارشنبه 16 مرداد 1398 با حضور جناب آقای دکتر ربیعی دستیار محترم ارتباطات اجتماعی رییس جمهور و سخنگوی دولت و فعالان بخش خصوصی و دانشگاهی و تشکل­های مردم نهاد در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار گردید. شایان ذکر است پس از برگزاری اولین نشست در تیرماه سال جاری، کمیته های فرعی این نشست­ها تشکیل شده وبرگزاری این جلسات ادامه خواهد یافت و هدف از تشکیل این کمیته های فرعی، هماهنگی و  هدفمند نمودن اقدامات و تصمیمات مشارکتی دولت وسمن ها در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی خواهد بود.
در ابتدای جلسه جناب آقای پالیزدار ضمن تشکر از حضور نمایندگان سمن ها و پیگیری آنان جهت برگزاری این نشست و مشارکت در کارگروه های فرعی، اعلام نمودند که از جلسه قبل تا کنون با مشارکت برخی از سمن ها 2 پرونده مهم مبارزه با فساد مورد توجه و پیگیری دبیرخانه قرار گرفته که این موضوع نقطه آغازین و تاثیرگذار مشارکت سمن ها در خصوص مبارزه با فساد خواهد بود. ایشان همچنین بیان نمودند که ظرفیتهای تخصصی سمن ها این امکان را می دهد تا بتوان به صورت کاملا تخصصی وارد عرصه مبارزه با مفاسد اقتصادی گردید. آقای پالیزدار همچنین ضمن اعلام مشکل طولانی بودن روند اخذ مجوز توسط سمن ها از مراجع قانونی ؛ پیگیری تسهیل اخذ مجوز از این مبادی را، یکی از مواردی دانستند که در دستور کار دبیرخانه ستاد قرار خواهد گرفت. ایشان همچنین تاکید نمود مبارزه با فساد می بایست ابتدا به ساکن مورد توجه فعالان فرهنگی قرار گیرد و فرهنگ سازی در این حوزه را مهمترین اقدام دانستند. دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی همچنین توجه محافل آموزشی همچون آموزش و پرورش و وزارت علوم را در امر فرهنگ سازی مبارزه با فساد مورد توجه قرار داده و از آنان خواستند تا برنامه های آموزشی مدونی را در این خصوص به اجرا در آورند.
در این نشست که با مشارکت و حضور فعال نمایندگان و مدیران تشکل های مردمی تشکیل شده و در شرف تشکیل این حوزه همچون مرکز غیر دولتی توسعه فراگیر سلامت اداری و مبارزه با فساد ، انجمن علمی مدیریت رفتار سازمانی ، موسسه دیدبان شفافیت و عدالت، موسسه فرهنگی سفیر صبح پارسیان، قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی بسیج دانشجویی، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن وکشاورزی تهران ، موسسه شفافیت برای ایران، هسته پژوهشی مطالعات سلامت اداری و مبارزه با فساد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، جمعیت مردمی پیشگیری ومبارزه با فساد ،جمعیت هم اندیشان دادخواه، پژوهشکده تدبیر اقتصاد و انجمن حسابداری ایران برگزار گردید موضوعات و مصوبات مطروحه در جلسه قبل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهای  اجرایی شدن آنان مورد نقد و تبیین وبازبینی قرار گرفت.
از جمله موارد مورد تاکید نمایندگان تشکل ها، برگزاری منظم و بلند مدت نشست ها و کارگروه های فرعی بود. تاکید بر بهره گیری از تخصص ها و ظرفیت های تشکل ها در کمیته های فرعی از جمله دیگر موارد مورد توجه نمایندگان حاضر در جلسه بود که ضمن استقبال دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی از این امر، موضوع مورد بررسی و نقد حاضران در جلسه قرار گرفت.
همچنین دیگر موضوع مطرح شده در جلسه، پرسش در خصوص این مهم بود که جایگاه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نقشه کلان مبارزه با این پدیده شوم و نیز نقش و جایگاه و همچنین تاثیر گذاری سمن ها در این بخش چیست و چگونه می توان این جایگاه را تثبیت و ارتقاء داد؟ پس از بحث وبررسی مشخص گردید با توجه به فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد وظیفه ستاد هماهنگی ،پیگیری ونهایتا تعیین و تبیین سیاست ها وراهبردهای مشترک و مهم برای همدلی وهمکاری در  اجرا از سوی دستگاههای ذیل قوای سه گانه است.
تشکیل بانک های اطلاعاتی از سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه و مشخص شدن تخصص های هر یک از آنان و تدوین سند راهبردی همکاری سمن ها در این حوزه از جمله دیگر دغدغه های مطرح شده در جلسه بود که مورد توجه و تاکید تمامی حاظران در جلسه قرار گرفت.
در ادامه جلسه جناب آقای ربیعی سخنگوی دولت ضمن بیان آنکه نگاه کوتاه مدت به مبارزه با فساد نباید داشت مطرح کردند که در حوزه مبارزه با این پدیده فرهنگ سازی بسیار کم صورت گرفته به نحوی که حتی برخی از اشخاص کماکان مرز بین شفایت و آبرو بری از افراد را تمیز نداده و متاسفانه در این بخش آسیب و خطا وجود دارد. ایشان البته تاکید داشتند که آموزش در این بخش از جمله کارکردهای سمن ها بوده که می بایست با بهره گیری از حمایت های دولتی که دولت خود را موظف به آن می داند به ترویج و آموزش فرهنگ مبارزه با فساد در سطح عموم جامعه پرداخت. سخنگوی دولت ضمن ابراز این موضوع که هرجا قدرت و منافع و منابع مالی در کنار یکدیگر وجود داشته باشند فساد ایجاد خواهد شد از نمایندگان سمن ها خواستند تا با ارائه راهکار و پیشنهادات عملی ومشخص و همچنین بیان مشکلات در این بخش به کمک دولت و حاکمیت آمده و رسالت خود در این زمینه را انجام دهند.
در این جلسه همچنین خانم آروین عضو محترم شورای اسلامی شهر تهران نیز حضور داشتند که ضمن بیان برخی از مشکلات و مفاسد موجود در حوزه مدیریت کلان شهر تهران با اعلام حمایت از این نشست بر بهره­گیری از توان سازمان های مردم نهاد اشاره و اعلام نمودند که شورای اسلامی شهر تهران نیز در این بخش یکی از اجزاء این اقدام مهم و تاثیر گذار خواهد بود.
در انتهای جلسه جناب آقای پالیزدار ضمن جمع بندی نکات مطرح شده چهار موضوع اصلی تدوین برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و سند راهبردی در خصوص مبارزه با فساد؛ ایجاد و گسترش فرهنگ مبارزه با فساد با بهره گیری از ابزار آموزش در تمام سطوح جامعه وتدوین برنامه مورد نظر ؛ بررسی و  مبارزه با فساد در مصادیق و موردهای حاصل شده و انجام امور پیشگیرانه و ایجاد زیرساخت های آن را از طریق ایجاد کارگروه ها و کمیته های مشترک بین تشکل ها و دبیرخانه ستاد مورد تاکید وتوجه قرار دادند و مقرر شد این موارد در کمیته های فرعی بررسی ونتایج آن در نشست های آتی ارائه شود./پایان خبر

عكس هاي مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

ارتباط با ما
آدرس: تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی
کدپستی: ۱۳۱۶۸۴۳۳۱۱
تلفن: +۹۸(۲۱)۶۴۴۵
پست الکترونیک: info@nezarat.gov.ir