اهم اخبار
.

رویکرد مبارزه با فساد از شیوه برخوردی به رویکرد مطالبه گری تغییر جهت داده/رسانه ها و فضای مجازی پوشش فساد را برداشته و آن را به نمایش گذاشته اند/در کنار گسترش سیستم های جلوگیری و مبارزه با فساد می بایست فرهنگ مبارزه با فساد را ترویج کنیم.

.
.


مشاور معاون اول رییس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی :
رویکرد مبارزه با فساد در سالهای اخیر از شیوه برخوردی به رویکرد مطالبه گری تغییر جهت داده است/در سالهای اخیر رسانه ها و فضای مجازی پوشش فساد را برداشته و آن را به نمایش گذاشته اند/در کنار گسترش سیستم های جلوگیری و مبارزه با فساد می بایست فرهنگ مبارزه با فساد را ترویج کنیم.
در پنجمین جلسه "شفافیت و فساد ستیزی در فضای مجازی" که با حضور دکترکاظم پالیزدار مشاور معاون اول رییس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، آقای دکتر حسن عابد جعفری رییس مرکز سلامت اداری و مبارزه با مفاسد و آقای مهندس نصرالله جهانگرد عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید؛ علاوه بر مباحث مطرح از سوی سایر مدعوین محترم ،جناب آقای پالیزدار نیز  در خصوص تاثیر رسانه­ها بر مقابله و جلوگیری از فساد مطالبی را مطرح نمود.
ایشان در خصوص پاسخ به سوال مجری برنامه که به مقایسه مدیران کنونی و مدیران ابتدای انقلاب در ارتباط با نحوه مقابله آنان با فساد پرداخته بود مطرح کرد که در آن زمان نیز فساد وجود داشت اما در دهه کنونی رسانه ها این امکان را بیشتر به دست آورده اند که به این موضوع بپردازند. امروز هر نفر می تواند با توجه به امکانات موجود در فضای مجازی، خود تبدیل به یک رسانه شود و از این رو است که دیگر مخفی بودن خیلی از رخداد های این حوزه امکان پذیر نمی باشد. علت اینکه ما در حال حاظر با مصادیق بیشتری از فساد مواجه می شویم آن است که جامعه به سمت شفافیت حرکت کرده و به کمک رسانه های فضای مجازی دیگر  نمی توان اتفاقات این حوزه را پنهان نمود.
پالیزدار در پاسخ به این سوال که آیا فساد در ایران به نسبت دیگر کشورها بیشتر است یا وجود احساس فساد در جامعه ما بیشتر نمایان است مطرح نمود که رسانه ها به دلیل بزرگ نمایی در برخی موارد و همچنین عدم رعایت بسیاری از موارد همچون صداقت در خبر و عدم نشر یک رخداد قبل از مشخص شدن نتایج رسیدگی آن؛ باعث این پدیده شده اند که مردم فکر می کنند سطوح فساد در کشور بسیار گسترده و لجام گسیخته است. وی گفت این مقوله در کشور ما به حدی قابل توجه است که حتی در برخی موارد به دلیل فضای ایجاد شده توسط رسانه ها برخی احکام قضایی نیز تحت الشعلاع قرار می گیرد و صدور نهایی برخی احکام و اعلام نتایج در خصوص پرونده ها را با مشکل جدی مواجه ساخته است.
دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در پاسخ به سوالی که دلیل مقاومت در خصوص اجرای کامل الکترونیکی کردن مراحل اقتصادی و اداری کشور را جویا بود اظهار داشت نتیجه حاصل از فساد تبعیض است و بی عدالتی معلول نهایی این چرخه خواهد بود. افراد و حتی برخی سیستم ها به دلیل داشتن منافع در وجود فساد؛ طبیعتا با هرگونه تغییری که این نظم فاسد را بر هم بزند مقابله خواهند کرد. یکی از مهمترین آثار این رخداد آن است که به دلیل بروز بی عدالتی مردم دیگر اعتماد خود به سیستم را از دست می دهند و این اتفاق کاهش اعتماد و سرمایه اجتماعی را منجر خواهد شد. از این رو است که ما در یک طرف خواهان ایجاد شفافیت ازطریق الکترونیکی کردن فرآیند ها هستیم و از طرفی دیگر مقابله و مقاومت در برابر آن را شاهد می باشیم. قوی بودن روابط بر ضوابط باعث ایجاد مقاومت های تاثیر گذاری بر روند تغییرات مثبت در سیستم ها می گردد. ایشان در پاسخ به تاکید مجری برنامه در این خصوص که چرا در این 40 سال روند اصلاح نشده اعلام داشت  که مبارزه با فساد در کشور ما در دهه 80 شمسی آغاز گردید. البته همان زمان هم مبارزه با روندها و اصلاح آنها نبود بلکه مبارزه با افراد و مصادیق فساد بود که طبیعتا نتوانست تاثیرچندانی از خود بر جای بگذارد.
سوال مجری برنامه در خصوص اینکه چرا قانون تضاد منافع جدی گرفت نمی شود؟ با این پاسخ پالیزدار مواجه شد که دولت در این موضوع لایحه مدیریت تعارض منافع را تهیه و تصویب و به مجلس ارائه داده و منتظر تصویب آن توسط مجلس است. همچنین ایشان ادامه داد که هرچقدر سیستم ها اصلاح شوند تا زمانی که فرهنگ مقابله با فساد ایجاد و تقویت نگردد، هیچ اثر بخشی قابل توجه ومحسوسی  را نخواهیم دید. اگر مردم خوب زندگی کردن، شهروند خوب بودن و صحیح زندگی کردن را درون مدارس و نظام آموزشی فراگیرند قطعا شاهد این حجم از فساد در کشور نخواهیم بود.
مشاور معاون اول رییس جمهوردر انتها با تشکر از برگزاری چنین جلساتی اظهار امیدواری نمود این نشست های مطالبه گرانه کماکان ادامه داشته باشد تا فرهنگ مبارزه با فساد از سوی بخش های مدنی جامعه و بصورت عیان نهادینه شود.درضمن اعلام داشت که حداقل نتیجه حاصله از عملکرد این چند ساله ایجاد فضایی بود که مطالبه گری در حوزه مبارزه با فساد به صورت جدی مورد توجه همگان مخصوصا اصحاب رسانه قرار گرفته است./پایان خبر
 
 
.
.
تصاویر مرتبط:
.
 
امتیاز دهی
 
 

ارتباط با ما
آدرس: تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی
کدپستی: ۱۳۱۶۸۴۳۳۱۱
تلفن: +۹۸(۲۱)۶۴۴۵
پست الکترونیک: info@nezarat.gov.ir