آخرین اخبار
.

معاون اول رییس جمهور: باید موضوع مقابله با فساد در همه مدیران کشور به مسئله اصلی تبدیل شود/مگر می توان در شرایط سخت ارزی کشور از یک دلار هم چشم پوشی کرد؟/اگر کسی یک دلار گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد مرتکب خیانت ملی شده است و باید در پیشگاه دستگاه قضای

1399/2/27 شنبه
.
.

معاون اول رییس جمهور: باید موضوع مقابله با فساد در همه مدیران کشور به مسئله اصلی تبدیل شود/مگر می توان در شرایط سخت ارزی کشور از یک دلار هم چشم پوشی کرد؟/اگر کسی یک دلار گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد مرتکب خیانت ملی شده است و باید در پیشگاه دستگاه قضایی کشور پاسخگو باشد.
دکتر اسحاق جهانگیری عصر روز شنبه در  جلسه ای که در وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت برگزار شد، با اشاره به شرایط دشوار پیش روی مردم اظهار داشت: متاسفانه پمپاژ مسائل منفی به مردم ایران نسبت به سایر کشورها بیشتر است چرا که جمهوری اسلامی ایران مخالفین و دشمنانی دارد که در دنیا پخش هستند و رسانه هایی را نیز در اختیار دارند و تلاش می کنند تا امید را از ملت ایران بگیرند.
وی با اشاره به سیاه نمایی های رسانه های ماهواره ای از گزارش های وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در خصوص آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا، اظهار داشت: وزارت بهداشت ایران همانند سایر کشورها، هماهنگ با سازمان بهداشت جهانی گزارش هایی را در خصوص آمار مبتلایان کرونا ارائه می دهد اما این رسانه ها هر روز که می خواهند اخبار مرتبط با ایران را مطرح کنند می گویند که آمار رسمی اعلام شده فلان تعداد است اما دیگران معتقدند که این آمار صحیح نیست.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه آنها نسبت به پمپاژ اخبار منفی اقدام می کنند تا امید ملت ایران را بگیرند،‌ گفت: انتظار این است که رسانه های داخلی به خصوص وقتی اطلاع دارند که مطلبی صحیح است،‌ سیاه نمایی نکنند البته اگر مطلبی صحیح باشد، رسانه ها وظیفه دارند که نظارت دقیق داشته باشند و درخصوص آن اطلاع رسانی کنند.
معاون اول رییس جمهور افزود: بانک مرکزی مسئول تامین ارز کشور است و حتی درباره یک دلار نیز حساسیت وجود دارد و اگر کسی یک دلار گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد مرتکب خیانت ملی شده است و باید در پیشگاه دستگاه قضایی کشور پاسخگو باشد.
وی تصریح کرد: مگر می توان در شرایط سخت ارزی کشور از یک دلار هم چشم پوشی کرد؟ البته نمی خواهم به این مبحث وارد شوم که برای واردات و صادرات در دنیا چه مکانیزمی وجود دارد و در کشور ما ساز و کار آن چیست. البته زمانی توضیح خواهم داد که ال سی و حواله هر کدام چیست.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در همه جای دنیا ابتدا باید کالا وارد کشور شود و سپس ارز آن پرداخت گردد، افزود: علت آنکه ما نمی توانیم به این شیوه عمل کنیم،‌وجود تحریم هاست. ما باید ابتدا ارز را حواله کنیم تا کالا وارد کشور شود که این خود آغاز خیلی از اتفاقات است.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه حساسیت ها نسبت به تخلفات بالا است، تصریح کرد: قوه قضاییه در سال 97 از مقام معظم رهبری مجوزی خاص برای مقابله با فساد دریافت کرد که اگر تخلفی صورت گرفت بتواند با سرعت برخورد کند.
وی با اشاره به اینکه این موضوع نیز در برخی رسانه ها مطرح می شود که در ارز 4200 تومانی رانت نهفته است،‌ گفت: امروز کسانی که طرفدار عدم ترویج رانت بوده اند نیز به این باور رسیده اند که برای کمک و حفاظت از مردم باید اقداماتی انجام داد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: در دوران 40 ساله جمهوری اسلامی ایران بیش از 80 درصد این مدت یعنی بیش از 32 سال نرخ ارز تثبیتی بوده است. تمام 8 سال دولت آقای مهندس میرحسین موسوی قیمت ارز 7 تومان و در بازار آزاد 120 تومان تعریف شده بود. در دوران مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز قیمت ارز 7 تومان بود و پس از آن ارز 60 تومانی و 80 تومانی و ارز آزاد تعریف شد و مدت 7 ماه قیمت ارز تک نرخی شد و پس از آن دوباره ارز 175 تومانی تعیین شد و ارز 300 تومانی برای صادرات تعریف شد و قیمت ارز آزاد نیز تا پایان دولت حدود 800 تومان شد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در دولت آقای خاتمی تا سال 81 قیمت ارز 175 تومان بود و ارز آزاد نیز وجود داشت و ارز 300 تومان بعد از مقطعی حذف شد. ارز تک نرخی که در سال 81 اتفاق افتاد تا سال 89 به دلیل آنکه وفور درآمدهای ارزی بود به دنبال آن بودند که هر طور شده ارز را بفروشند.
وی با اشاره به درآمدهای 700 تا 800 میلیارد دلاری در دوره دولت آقای احمدی نژاد خاطر نشان کرد: این درآمدها دوره ای استثنایی در تاریخ کشور است که در این دوره به دلیل وفور درآمدهای ارزی، قیمت ارز را در همان حدی که می خواستند می توانستند نگه دارند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: سال 89 که کشور با تحریم روبرو شد قیمت 1226 تومان برای ارز تعیین شد و قیمت دیگری تقریبا معادل دو برابر این رقم به عنوان ارز مبادله ای تعیین شد و در کنار این دو رقم، ارز آزاد در بازار حدود بیش از 3 هزار تومان بود.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: وقتی دولت تدبیر و امید آغاز بکار کرد هر سه قیمت برای ارز در کشور وجود داشت که دولت در یک ماهه نخست ارز مبادله ای و مرجع را یکسان و پس از آن تلاش کرد فاصله قیمت ارز آزاد با ارز دولتی را به هم نزدیک کند.
وی با یادآوری اواخر سال 96 که مقدمات خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها به چشم می خورد، افزود: در این مقطع مسائلی پیش آمد که فعلاً‌ نمی توان آن را بازگو کرد. ما در اوایل سال 97 برای برخی کالاها قیمت ارز را از 3800 تومان به 4200 تومان تبدیل کردیم و در بازار آزاد قیمت ارز 6000 تومان بود که البته برخی تصور می کنند دولت قیمت ارز را از 6000 تومان به 4200 تومان تبدیل کرده است.
دکتر جهانگیری افزود: پس از آن ظرف سه ماه تا بانک مرکزی و وزارت صمت آماده شود و مقررات جدید وضع شود و سامانه نیما تکمیل گردد برای حفاظت از معیشت مردم، ارز 4200 تومانی تعیین شد تا اقلام ضروری و کالاهای اساسی مردم تامین شود. اینکه گفته می شود پرداخت ارز با قیمت 4200 تومان رانت است، این اقدام دولت در حقیقت برای حفاظت از معیشت مردم است و پرداخت ارز با این مبلغ تنها برای اقلام ضروری و برخی کالاهای اساسی است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اینکه برخی می گویند قیمت ها را آزاد کنید و اجازه دهید به روش های دیگر نیازهای مردم تامین شود، عمدتاً منظور آنها کوپن است که شرایط آن وجود ندارد وگرنه اعضای دولت به سمت ارز 4200 تومانی نمی رفتند چرا که کارنامه اقتصادی ما معلوم است و معتقد هستیم که محدودیت ها و دخالت های دولت را باید به حداقل برسانیم.
وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی دولت، دفاع و حمایت از زندگی مردم به خصوص اقشار ضعیف جامعه است، خاطر نشان کرد: نمونه دیگر این گونه اقدامات دولت، خرید گندم از کشاورز به قیمت 2500 تومان است که پس از تبدیل به آرد به قیمت 665 تومان به نانوایی ها داده می شود که ممکن است هر کس بگوید این اقدام با عقل اقتصادی سازگار نیست اما هدف دولت این است که نان با قیمت مناسب به طبقات مختلف جامعه برسد.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: مردم باید بدانند و خودمان نیز باید باور داشته باشیم که با فساد مخالف هستیم. فساد در هر جا و توسط هر کس که باشد باید با آن مبارزه کرد چرا که فساد مانند موریانه به جان انقلاب افتاده تا آن را از پا درآورد. امید مردم زمانی تبدیل به یاس می شود که می بینند زندگی شان در سختی است اما عده ای با فساد زندگی آن چنانی دارند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید موضوع مقابله با فساد در همه مدیران کشور به مسئله اصلی تبدیل شود، گفت: مدیری که بداند فساد درزیرمجموعه اش رخ داده اما فوراً برخورد نکند، در حالت خوش بینانه مدیری بی عرضه و در حالت بدبینانه مدیری آلوده است.
وی با اشاره به اینکه رییس جمهور در راستای شفاف سازی و مقابله با فساد خواسته بود که اسامی دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی در سامانه ای منتشر شود که مردم در جریان آن قرار گیرند، خاطر نشان کرد: در موضوع تسهیلات 50 هزار میلیارد تومانی نیز در جلسه ستاد اقتصادی دولت موافقت شد که اسامی دریافت کنندگان این تسهیلات در سامانه اعلام شود تا مردم مطلع باشند که کدام واحدهای تولیدی از این امکان استفاده کرده اند.

 

انتهای پیام /*
.
 
امتیاز دهی
 
 

ارتباط با ما
1398/5/19 شنبه
آدرس: تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی
کدپستی: ۱۳۱۶۸۴۳۳۱۱
تلفن: +۹۸(۲۱)۶۴۴۵
پست الکترونیک: info@nezarat.gov.ir
1398/5/20 یکشنبه