آخرین اخبار

نشست کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق بانک ها در حضور ریاست محترم قوه قضاییه

1399/12/30 شنبه
در این جلسه که روز شنبه مورخ ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰ با حضور اعضای کمیته از بانک مرکزی، دادستانی کل کشور، دادستانی تهران، دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و مدیران عامل پنج بانک کشور برگزار شد رئیس قوه قضائیه با اشاره به فعالیت های کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانکی که از سال 93 و برگزاری 163 جلسه رسمی و 60 جلسه فرعی برای رسیدگی به 12 گروه از پرونده معوقات کلان بانکی اظهار داشت: رسیدگی به این تعداد پرونده با وجود جلسات متعدد نشان می دهد که این کمیته در اهداف خود خیلی موفق نبوده و تعداد بالایی از موضوعات که در کشور مساله ایجاد کرده مورد بررسی قرار نگرفته است. ایشان در ادامه با تاکید بر لزوم تقویت کمیته از اعضای کمیته فرادستگاهی خواستند تدابیر لازم برای استفاده از ظرفیت های کمیته را به لحاظ برخی موارد از جمله حمایت از تولید، رعایت عدالت در رسیدگی، لزوم پیشگیری از تکرار اتفاقات گذشته ارائه نمایند.
در ادامه اعضای کمیته از نهادهای اجرایی، قضایی و نظارتی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود درباره رویکرد کمیته در برخورد با ابر بدهکاران کلان بانکی و وصول مطالبات از این بدهکاران پرداختند.
مدیران عامل بانک ها نیز کارکرد کمیته را مطلوب ارزیابی وبرخی از مصادیق مربوط به کمک های کمیته در وصول مطالبات کلان را بیان داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در پایان با طرح برخی سوالات از اعضای کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانکی که آیا از سال 93 تاکنون که به مجموعه ای از آسیب ها رسیده اند که بتوان قانون یا دستورالعملی برای حل این چالش ها تدوین کرد؟ و آیا در فرایند وصول مطالبات بانکی ملاحظه حمایت از تولید و تولید کنندگان هم صورت گرفته است؟از اعضای کمیته خواستند ظرف دو هفته آتی راهکارهای اصلاح و تقویت ساختاری و افزایش اختیارات‌ این کمیته به منظور کارآمدتر کردن آن را تهیه وارائه نمایند.
 
امتیاز دهی
 
 

ارتباط با ما
1398/5/19 شنبه
آدرس: تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی
کدپستی: ۱۳۱۶۸۴۳۳۱۱
تلفن: +۹۸(۲۱)۶۴۴۵
پست الکترونیک: info@nezarat.gov.ir
1398/5/20 یکشنبه